fear
13 بهمن 1401 - 14:46

شیعه کسی است که در مقام عمل در مسیر راه امام علی قرار گیرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شیعه علی(ع) بودن در عمل و اعتقاد است شیعه یعنی کسی در عمل و اعتقاد در مسیر این امام همام قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، آیت‌الله محسن اراکی ظهر امروز در آئین اختتامیه دوازدهمین همایش ملی سیره علوی لرستان که در دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان برگزار شد، یکی از ویژگی‌های امام علی(ع) را میزان بودن عنوان و اظهار کرد: شاهد بودن و صراط مستقیم بودن از دیگر ویژگی‌های امیرالمومنین(ع)است، از این‌رو بیان اوصاف آن حضرت گواهی بر تبیین و نشان دادن راه است.

وی خاطرنشان کرد: از منظر قرآن کریم، علی (ع) عین نیکی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امام علی (ع)همواره حق را پیدا می‌کند و در واقع حق با ایشان است، افزود: البته بشر برای حق تعاریف نظری تعریف کرده و از این‌رو ممکن است برخی‌ها حق را در تعاریف نظر، به اشتباه تطبیق کنند که از مهم‌ترین مصادیق آن تطبیق اشتباه و ایجاد گروهک تروریستی داعش است.

 آیت‌الله اراکی با تاکید بر اینکه تطبیق حق نیازمند شاهد و میزان عینی است، افزود: جنگ فکری با غرب ناشی از تطبیق اشتباه حق است.

وی به تفاوت دیدگاهی ما با جهان غرب در خصوص حقوق بشر اشاره و خاطرنشان کرد: آنان بر سر ژاپنی‌ها بمب اتمی ریخته و خاورمیانه را درگیر جنگ کردند و در این حال داعیه تلاش در مسیر صلح و تحقق حقوق بشر را دارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بر این اساس است که تطبیق نادرست و نداشتن تجسم عینی از حق، موجب می‌شود ضد عدالت در قامت عدالت مطرح و بیان شود.

وی با بیان اینکه شیعه‌گری واژه‌ای است که اشاره به عمل دارد و تنها شامل اعتقاد نیست، افزود: شیعه علی(ع) بودن در عمل و اعتقاد است شیعه یعنی کسی در عمل و اعتقاد در مسیر این امام همام قرار گیرد.

آیت‌اله اراکی ادامه داد: کسی که می تواند وجود عینی نبی مکرم اسلام را بیان کند، امام علی است.

عضو تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بیانات قرآن کریم در خصوص موازین قسط، گفت: برخی موازین انبیا و اوصیا است و مولای متقیان به عنوان برجسته ترین وصی رسول خدا، میزان عمل در قرآن است و درستی رفتارها با او سنجیده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه پیروان امام علی، جامعه‌ای است که باید آن را با حق و باطل بسنجیم، گفت: عشق به خیر عشق به پاکی و عشق به تقوا انسان را باتقوا می‌کند و پیروان امام علی به پاکی و عشق و تقوا راغب هستند.

آیت‌الله اراکی ادامه داد: امام علی(ع) همیشه بهترین عمل و بهترین گزینه را انتخاب می کردند، مولای متقیان هم خیرالعمل بودند و خیرالعمل را می‌پسندیدند.

عضو تشخیص مصلحت نظام شاخص فردی دیگر امام علی این بود که دشواری کار او را در انتخاب کار خوب باز نمی‌داشت، افزود: در قانون حضرت علی(ع)، نمی‌توانم وجود ندارد و ما می‌توانیم بزرگترین شاخصه ولایت علوی است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015064